ASMEK

 

 

 

 

 Azar Tabriz

 Yurd Net

 

 

تراختوریسم، حزب جوانان ترک در دنیای پست مدرن چاپ

یونس زارعیون

آیا آنان نیز عضو حزب تراختور بودند؟! فکر کنم چون در ورزشگاه وقتی نامشان برخلاف حضور اعلمی که اعلام نشد، از بلندگو خوانده شد و هیچ واکنشی ز سوی بیش از 100هزار تماشاگر نشان داده نشد. آنان حتی نمی دانند اسم نماینده شهرشان چیست و از یکدیگر می پرسیدند او دیگر کیست؟!! حضور اعلمی خیلی ها را به ورزشگاه کشانده و می کشاند در صورتی که اعلمی از طرف هواداران در یک اقدام غیر معمول دعوت شده و دعوتنامه او در سایت هواداران قرار می گیرد.


 
چه باید بکنیم؟ چاپ

یاشار آزاد

 از آنجايي كه گذشته بايد چراغ راه آينده باشد ما نيز بايد چنان كنيم كه ملت و ملتچي از هم قابل تشخيص نباشد .هرگونه تندروي كه باعث فاصله گرفتن از ملت بشود ما را به سرنوشتي دچار خواهد كرد كه در سطور بالا به آن اشاره شد. فاصله نگرفتن از ملت از طرفي موجب هم ذات پنداري فكري بين ملت و فعالين خواهد شد و از طرفي هزينه هاي حركت را پايين خواهد آورد زيرا همراهي ملت با فعالين موجبات عقب نشيني طرف مقابل را فراهم خواهد آورد و شدت برخورد و سركوب كاهش خواهد يافت.


 
زبان، قومیت ـ نژاد و هویت چاپ
دکتر علیرضا اصغرزاده

نژادپرستی و یا راسیسم همان پدیده شومی است که از طریق تحقیر، انکار و یا بی حرمتی در رابطه با هر یک از اجزا تشکیل دهنده  نژاد و قومیت، هر دو، حاصل می شود. در واقع، در ادبیات آکادمیک معاصر نژاد و قومیت به صورت فزاینده ای به طور همزمان و به مثابه یک ترم به کار برده می شوند: نژاد/قومیت. 


 
حئکایه ادبیاتیمیزین تاریخینه دایر نئچه کلمه چاپ
حميد آرغيش

ايندي گونئي آذربايجان حئكايه‌سي اينترنت اوزه‌رينده داها اكتيودير. عموميتده هر بير يازيچي اؤزونه بير وئبلاگ و يا سيته آچميش يازيلاريني نشر ائتمكده‌دير. بو آرادا گونئي آذربايجان حئكايه ادبياتي اوچون اؤزه‌ل سيته‌لر ده بو نئچه ايل بويندا قورولموشدور. «آرغيش» سيته‌سي گونئي آذربايجان حئكايه ادبياتينين ايلك اؤزه‌ل سيته‌سي ايدي. او سيته قاپانديقدان سونرا «ياغيش» و بو سون ايلده «حئكايه» سيته‌سي يارانيب چاليشماقدادير..... 


 
دموکراسی و مسأله حقوق اقلیتهای قومی چاپ
آرش نراقی

گفتمان دموکراسی خواهی و دفاع از حقوق بشر بدون بحث درباره حقوق اقلیتهای قومی ناتمام به نظر می رسد.  اما بحث درباره حقوق اقلیتهای قومی کار آسانی نیست.  از یک سو، صورتبندی، تبیین، و توجیه حقوق اقلیتهای قومی با دشواری های نظری جدّی روبروست، و بر آن دشواریها نمی توان فائق آمد مگر آنکه با شکیبایی اهل مدرسه به موشکافی دقایق آنها نشست، و از سوی دیگر، بحث درباره حقوق اقلیتهای قومی مطلقاً در سطح بحثهای نظری آرام و فارغدلانه نمی ماند و بی درنگ با زندگی واقعی و روزمره مردم سروکار می یابد، و با انبوهی از عواطف شورمندانه درمی آمیزد. 


 
تمامیت ارضی و تمامیت خواهی چاپ

 آرش صالح

اساسا این یک تناقض ماهوی است که جامعه روشنفکران و فعالان ما دچار آن است که حقوق بشر را منهای آنچه نمی پسندند، می خواهند و نهایتا این تناقض آنها را در جبهه ای قرار داده که در واقع مدعی تقابل با آن هستند. در واقع این درک مبتنی بر آن است که یک سری ملاحظات سیاسی و انگاره های حقیقت و مطلق انگاشته شده، می توانند لبه های حقوق بشر را ترسیم نموده، اجرای آنرا مشروط نمایند و در واقع بدین شکل حقوق بشر را در کلیت آن و در زمینه  اجرای آموزه هایش تفکیک نمایند.


 
 
فاشيزمين مئتودولوگيياسي چاپ
ایواز طاها

منطيقي باخيمدان دورتو و دوشونجه قارشيليقلي ايلگيده دئييل‌لر، لاکين فاشيزم اونلاري قاريشديرما مئتودو ايله اؤزونه مشروعيت قازانير. بو مئتود چاغداش دونيادا ايکي يؤندن اؤنم داشييير. بيرينجيسي، بوگونکو دونيادا تام آنلاميندا فاشيست رژيم اولماسا دا، فاشسيزمين بير چوخ دوکتورينالاري دؤولت‌لر، گروپ‌لار و فردلرين دوشونجه و داورانيش‌لاريندا حياتيني سوردورور. باشقا سؤزله فاشيزم نه اوزاقدادیر،  نه ده موسوليني، هيتلر و فرانکو′نون دا آتادان قالما مولکودور، داورانيش تورودور. ايکينجي‌سي، همين مئتود يالنيز فاشيزمه عايد دئييل، اونون قوللانيلماسي بير باشا سياسي دؤومسوزلوک‌له ايلگي‌لي‌دير. بو دؤزومسوزلويون درجه‌سي آرتديقجا آدي چکيلن مئتوددان يارارلانمالار قاچيلماز اولور.


 
ترکیب اتنو – دموگرافیک آذربایجان- بخش یکم چاپ

م. ائینالی

هدف اصلی این نوشته بررسی و تحقیق در بارۀ ترکیب اتنو – دموگرافیک منطقه ترانس قفقاز (قفقاز جنوبی) می باشد. این بررسی محدود به منطقه ای در قفقاز می شود که تاریخاً بدان آذربایجان اطلاق شده و دوران 1905 – 1828 را مورد بررسی قرار می دهد. در این نوشته من به مقایسۀ گروههای اتنیک (ملی و مذهبی) بومی ، گروهای اسکان (کوچ) داده شده ، تعداد آنها و هم چنین پراکندگی جغرافیائی این گروهها به مقداری که منابع موجود اجازه می دهد خواهم پرداخت.


 
مسئله دریاچه ارومیه و شعور ملی آذربایجانیان چاپ

سیامک کوشی

امروزه حرکت ملی آذربایجان با تعاریف گوناگون در چارچوب تفکرات پست مدرنیسم می گنجد و از ایدئولوژی ها و دیدگاههای به روز دنیا بهره مند می شود. حتی جنبش های دموکراسی خواهانه اعراب خاور میانه که چند ماهی است کل دنیا را لرزانده نتوانسته خود را با تفکرات جدید دنیا به صورت کامل تطابق دهد. به جرات می توان گفت حرکت مدنی ملی آذربایجان جزو بروزترین جنبش های منطقه به شمار می رود.


 
سکوت آگاهانه آذربایجان و تحلیل وارونه سبزها چاپ

ابوذر آذران 

نخبگان آذربایجان عموما جوان هستند اگرچه به دلیل کشتار وسیع نخبگان در دهه بیست، از اسلاف خود فاصله تاریخی دارند اما از نظر فکری و بینش سیاسی، صاحب شناختی بسیار عمیق هستند. بخش بزرگی از این نخبگان به حقوق مدنی و بشری آذربایجان می اندیشند و جنبش خود را مدنی می دانند. آذربایجان بیدار شده است. رستاخیز بزرگ آذربایجان، فرهنگی است. تلاش برای احقاق حقوق حقه خویش و مبارزه بر علیه ژنوساید فرهنگی و مقابله با هرگونه تبعیض و تحقیر، اساس فعالیت نخبگان آذربایجان است.


 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > پایان >>

برگشت به قبل

  This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it


    

گوناسکام-این قورولما دوشونجه سی،  2007 ده، گونئی آذربایجان میللی حرکتی‌نین تئوریک بوش‌لوغونو حیسس ائده‌رک اورتایا آتیلدی و ایشه باشلادی. گونئی آذربایجان میللی حرکتینده تئوری‌نین آز اولماسی بیر چوخ سورونا ندن اولماقدا‌دیر. حرکات کمیت آچی‌سین‌دان گوچ‌لو اولسا دا، کئیفیتینی ده او دوغرولتودا یوکسلتمک لازیم‌دیر. چونکو ایچریگی دولو اولمایان بیر حرکاتین یاشاما گوجو و داوام‌لی‌لیغی آزدیر. دیگر بیر طرف‌دن ده سیاسی دنگه‌لر ایچری‌سینده گ.آ.م.ح( گونئی آذربایجان میللی حرکتی)، اؤزونه بیر یول خریطه‌سی چیخارماق زوروندا‌دیر. بو یول خریطه‌سی‌نین اورتایا چیخماسی اوچون ده فرق‌لی فیکیرلری بیلمه‌میز گرکیر. گوناسکام’ین دیگر بیر هدفی ده بو اولموش‌دور.

بیز هر زامان اؤزوموزو دونیایا آنلاتماقدا چتین‌لیک چکمیشیک. چونکو بیزیم دونیا ایله علاقه قورا‌جاق دیل و ادبیاتیمیز اولمامیش‌دیر. اگر بیز اؤزوموزو دوغرو بیر شکیلده دونیایا آنلاتماساق دونیا بیزیم سؤزوموزو باشا دوشمه‌یه‌جک‌دیر. اونون اوچون گوناسکام’ین بیر دیگر هدف‌لرین‌دن بیری‌سی ده دونیا ایله علاقه قورابیلجییمیز دیلی و ادبیاتی یاراتماق اولموش‌دور.

گوناسکام، سیاسی بیر تشکیلات دئییل‌دیر. بیر دوشونجه توپلولوغودور. بورادا اؤنم‌لی اولان گونئی مسئله‌لرین تئوریک اولا‌راق دارتیشیلماسی‌دیر. بیز هم قارشی جهبه‌نین (فارس شووینستلرینی) فیکیرلرینه یئر وئریریک، هم ده اؤز فیکیرلریمیزی بوردا یازیریق. دیگر بیر طرف‌دن ده میللی مسئله ایله باغ‌لی اوخویوجولاریمیزا عمومی معلومات وئریریک. ایندی‌لیک فعالیت آلانیمیز اینتئرنت سیستئمی ایله ایشلییریک. اوچ دیلده فعالیت گؤرستریریک. اینگیلیزجه، فارسچا، تورکچه. البته گله‌جکده فعالیت آلانیمیزی درگی شکلینه ده چئویرمک هدف‌لریمیزدن بیری‌سی‌دیر.