ایقتیصادی
سياست مركزگرائي وتاثيرآن درتوسعه آذربايجان چاپ

يونارساوالان

دراين حالت قوم تحت سلطه تنها نقش گيرنده وجذب كننده اين فرهنگ راايفاخواهد كرد وتوانايي تاثير گذاري درفرهنگ اكثريت رانخواهد داشت .اين همانند سازي مانعي براي يادگيري ودانايي است .خوارانگاشتن زبان قومي وغيراذبي خواندن زبان آن قوم ،يادگيري زبان آنان رابراي افرادگروه قوم دشوارمي كند وكودكان گروه قومي ،استعداد آفرينش فرهنگي خودراازدست مي دهد،به اين ترتيب نه تنها شكوفايي آنهانابودمي شود،بلكه خودگروه نيزبه صورت سركوفته ووازده درمي آيد وبه سوي نابودي كشانده مي شود.


 
نگاهي به سير تاريخي تقسيمات كشوري ايران چاپ

اورمولو تایماز

در تعريف ايالت و ولايت چنين آمده است « ايالت قسمتي از مملكت است كه داراي حكومت مركزي و ولايت حاكم‌نشين جزء است » و « ولايت قسمتي از مملكت است كه داراي يك شهر حاكم‌نشين و توابع باشد ، اعم  از اينكه حكومت آن تابع پايتخت يا تابع مركز ولايتي باشد » . واحدهاي ديگر تقسيماتي مشخص شده در قانون ؛ بلوكات و ناحيه بوده است .


 
نفس های آخر دریاچه ارومیه چاپ

 

میزان شوری آب دریاچه ارومیه به 340 گرم رسیده و سبب ساز شوره زار شدن 250 هزار هکتار از سطح دریاچه ارومیه شده است. حسین صرافی: مرگ بخشی از دریاچه ارومیه امروز اعلام شد. حسن عباس نژاد، مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در گفت و گو با مهر گفت:" میزان شوری آب دریاچه ارومیه به 340 گرم در لیتر رسیده و 250 هزار هکتار از سطح دریاچه ارومیه را به شوره زار تبدیل کرده است است."


 
نقش حاکمیت در مرگ دریاچه اورمیه چاپ

آیدین دهقانی

متاسفانه در دهه اخیر به دلیل کاهش شدید ورودی آب و در نتیجه افزایش شوری ، این دریاچه در شرایطی بحرانی قرار گرفته و این مساله و مشکلات دیگر نظیر آلودگی، تخریب سرزمین و غیره، تنوع زیستی با اهمیت بین المللی دریاچهاورمیه و نیز سایر منافعی که از آن عاید جوامع می شود را تهدید می کند.


 
توسعه نیمه جان آذربایجان چاپ
  دومان تبریزلی
 

در طی سالهای گذشته بر همگان مشخص شده است که توسعه استانها و ایالتهای مختلف کشور بر پایه عدالت نبوده و آمارها نشانگر یک توسعه سانترالیستی در کشور بوده است. در این نوع توسعه استانهای مرکزی سهم بیشتری از بودجه و اعتبارات ملی را به خود اختصاص داده و این موضوع توسعه قابل توجه آنها را در مقایسه با سایر مناطق مرزی سبب شده است.

 
اورمو گؤلو قوروما تهلیکه سی ایله اوز-اوزه چاپ

یونئسکو اورمیایا دایر وعدینه عمل ائتمیر حالبوکی بو سو حوضه ‌سینی قورونان طبیعی اراضی‌لر سیاهی‌سینا سالیب

 س. صدرالدین 
آذربایجان طبیعتی‌نین بو گؤزل‌لیک سیموولو محو اولماق تهلوکه‌سی ایله اوز-اوزه‌دیر. سون 13 ایلده دونیانین ایکینجی ان دوزلو گؤلونون سویه‌سی 6 متر آشاغی دوشوب. بو ایسه بؤلگه‌نین اکوسیستم ینه جدی ضربه وورا‌راق، گؤلون اطرافیندا و آدا‌لارداکی طبیعته جدی تهلوکه تؤره‌دیر.
 
برای نجات دریاچه ارومیه، چه می توان کرد؟ چاپ
آيدين تبريزى 
 
کاهش مداوم سطح آب دریاچه ارومیه و تبدیل شدن حواشی آن به شوره زار فاجعه زیست محیطی بزرگی است که این روزها در مورد آن بسیار خبرهای نگران کننده ای منتشر می شود. این که عمق آب دریاچه در 13 سال اخیر 6 متر کاهش یافته نشان دهنده عمق این فاجعه زیست محیطی است. 
 
درياچه اروميه كوير مي‌شود چاپ

 چه كسي به داد دومين درياچه شور جهان مي‌رسد؟

دنیای اقتصاد: وقتي خبرها از كويری شدن منطقه‌ای حكايت مي‌كند كه درياچه‌ای با مساحت بيش از ۵ هزار كيلومترمربع را در خود جای داده، مسلم مي‌شود كه هشدارهای پيشين فعالان حوزه محيط زيست بي‌جهت نبوده است.