اینسان حاقلاری
بين الخالق حقوق باخيميندان ائرمني پروبلئمي چاپ

دکتر سادی چایجی

چئویره ن :جعفر افشارنیا

بو عومومي چرچيوه يه علاوه  اولاراق 1915 ائرمني حاديثه لري نين تهلوکه سيزليک و مودافيعه  مضمونونداکي حربي اؤلچوسو، ساده بير ايضاحاتلا، قيام، دوشمنله امکداشليق و خيانت، قياما قارشي قويما؛ حقوقي اؤلچوسو ايسه، بوتون بو مودتده گؤرولن اينضباطي تدبيرلرله، بوتون علاقه دار طرفلر ايشلنن حاقسيز حرکتلردن (wrongful acts–torts) و جرملردن (crimes) قايناقلانا بیله جک حقوقي (civil) و جزایی (penal-criminal) مسئوليتلردیلر. بو مقاله ده خوصوصيله 1915 حاديثه لري ايله علاقه دار قونولار اله آليناجاق. 


 
ایدیولوژی مردسالاری و زنان آذربایجان چاپ

سئویل سلیمانی

 جامعه آذربایجان(ایران) نیز با توجه به شرایط سیاسی و اجتماعی از تمامی این فاکتورها و قوانین استثنا نیست. فقط  در مقایسه با سایر نقاط ایران تاثیر برخی از این گزینه ها  کمتر یا بالعکس بیشتر است. در حکومت تئوکراتیک ایران هم اکنون از طرف دولت قوانین شرعی بعنوان فاکتور نخست  در آذربایجان به شدت مورد اجرا گذاشته می شود.


 
 
علل و عواقب خشک شدن دریاچه اورمیه چاپ

ماشااله رزمي

 هنگام احداث سد ها قرار بوده حقابه دریاچه در نظر گرفته شود و آب مورد نیاز دریاچه که سالیانه حدود سه میلیارد متر مکعب است، 55 در صد ازآذربایجان غربی 35 در صد از آذربایجان شرقی و 10 در صد بقیه از کردستان تامین شود که البته تا به حال روی کاغذ مانده و قطره ای آب به دریا نرسیده است. مسئولان محلی هنوز روی در صد آب با هم بحث می کنند و دولت هیچ نظارت جدی روی حقابه دریاچه ندارد.


 
حركت ملي و حقوق بشر چاپ

مئهران باهارلی

 در عرصه نوپاي حقوق بشري آزربايجان و ملت ترك، كمبودهائي به چشم ميخورد. من مايلم در اينجا به برخي از ناكاستيهاي مشخص در اين عرصه متمركز شوم. اميدوارم فعالان فرهنگي، تشكيلات سياسي و انجمنهاي حقوق بشري ترك و آزربايجاني بويژه در خارج، با تجديد نظري اساسي در اصول و معيارهائي كه به عنوان تضييق حقوق بشر از سوي دولت جمهوري اسلامي براي خود تعريف نموده اند، موارد زير را نيز در جرگه آن اصول و معيارها داخل كنند.


 
گزارش جدید مجلس عوام کانادا چاپ

 علیرضا جوانبخت قولونجو

بنا به اظهارات فاخته زمانی مدیر انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان، در دیدار با کمیته بررسی، آذربایجانیها علیرغم جمعیت بالایی که دارند، از تحصیل به زبان مادری و امکان ترویج فرهنگ و تاریخ خود محروم هستند. خانم زمانی موارد متعددی از دستگیری ها، بازداشت ها، مجازات و شکنجه آذربایجانی هایی راتوضیح داده است که از راههای مسالمت آمیز به مطالبه و دفاع از حقوق زبان خود می پردازند.


 
ضرورت اقامۀ دعوی برای نسل‌کشی 21 آذر چاپ

ابوذر آذران

این جنایت، نسل‌کشی از نوع جنایت جنگی است. جنایت‌کاران، قوم یا گروه قومی قدرتمندی نبودند بلکه ارتشیانی بودند که لباس رسمیِ رزم بر تن داشتند و عناوین نظامی بر دوش می‌کشیدند. جنایتکاران، سرهنگ بودند، سردار، امیر، سروان، سرجوخه و سرباز. آنان حمله کردند بسان صدام و کشتند بسان هیتلر و ویران کردند بسان چنگیز و کتاب‌سوزی کردند بسان وحشیان تاریخ. آنها هر آنچه آذربایجان داشت، نابود کردند. از نخبه‌های آذربایجان برج نمرود ساختند و از کتابهای آذربایجانی آتشکدۀ زردشت.


 
ماهیت حقوق بشری جنبش آذربایجان چاپ

رسول دیلسیز

  با عطف به همین داده ها ، خانه تکانی و مدرنیزه ساختن جنبش ملی در قالب جنبش حقوق بشر آذربایجان دست کمی از یک حرکت و تصمیم سرنوشت ساز تاریخی نخواهد داشت چرا که مسیر حوادث در داخل ایران و معادلات جهانی بگونه ای است که جنبش ملی آذربایجان بدون فوت وقت لازم است ماهیت مطالبات جنبش ملی را تحت عنوان جنبش حقوق بشر آذربایجان اعلام کند و این علاوه بر دلایل فوق نتایج دیگری را عاید آذربایجان خواهد ساخت که مهم ترین آن خلع سلاح دشمنان آذربایجان و جلب حمایت روشنفکران و حامیان واقعی حقوق بشر در سطح سراسری  را در پی خواهد داشت که نتیجه طبیعی آن داشتن مبنای عمل مشترک میباشد .


 
حق حیات یا امنیت جانی زندانی چاپ

عمادالدين باقی

وقتي زنداني در زندان مي ميرد و مرگ اين زنداني، جوش و خروشي در ضمير جامعه برنمي انگيزد، فاجعه يي عظيم تر از مرگ زنداني رخ داده است .در واقع این رخوت و بی تفاوتی است که بستر ساز بروز این حوادث است زیرا اگر جامعه حساس بود هنگامی که یک بار این حوادث رخ می داد مسئولان ، تمام همت خود را بکار می بستند که تکرار نشود


 
گزارش ماهانه انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی چاپ