سیاسی
فرقه‌ی دموکرات آذربایجان و داوری یکجانبه چاپ

ایواز طاها

پاسخ به یک مقاله “نگاهى به اسناد تازه منتشره درباره شکل گیرى فرقه دموکرات آذربایجان”/داستان به سه سال پیش برمی گردد. نشریه‌ی شرق در شماره‌ی ۲۵ آذرماه۸۳ خود مقاله‌ای تحت عنوان «نگاهی به اسناد تازه منتشر شده در باره‌ی شکل‌گیری فرقه‌ی دموکرت آذربایجان به دستور استالین» درج کرد. در مقاله مذکور با استناد به سه سندی که جمیل حسنلی از آرشیو کا. گ. ب. بدست آورده بود، مهر خیانت بر کارنامه‌ی حکومت پیشه‌وری زده شد.


 
نگاهی به کارکرد احزاب شکل گرفته در راستای جنبش ملی آذر� چاپ

اولدوزخان

پدیده دولت  - ملت سازی مدرن در اوایل قرن بیستم در اروپا  و به تقلید از آن در جوامع شرقی به خصوص در خاور میانه , پیامدهای نه چندان رضایت بخش در جوامع و کشورهای  گوناگون  در پی داشت . در جوامعی که پروسه مدرنیزاسیون با روند طبیعی پیشرفت جامعه همگن و هماهنگ بود بحرانها و مشکلات خود را با روشهای دموکراتیک پیگیری نموده و در جهت بهبود آن قدم گذاشته اند . اما جوامعی که توسعه یاقته نبوده و با روشهای آمرانه سیر تجدد را طی نموده ,بحرانها و مشکلات آن با گذشت زمان  نه تنها حل نشده بلکه بحرانهای مضاعفی را بر جوامع مذکور تحمیل نموده است.


 
آیا دموکراسی مساله ملی را حل می کند؟ چاپ

 ماشااله رزمی

امانسیپاسیون وحق تعیین سرنوشت ملی یک مساله ژئوپلیتیک است و نه تنها به سیاست حکومت مرکزی هرکشور بلکه به سیاستهای منطقه ای وجهانی نیزمربوط می شود . اگرحکومت مرکزی عاقلانه برخورد کند و حق تعیین سرنوشت را برسمیت بشناسد مساله درخود مملکت با صلح وآرامش حل می شود نظیر آنچه که دراکثرکشورهای اروپائی انجام گرفته اما اغلب حقوق ملیت ها از طرف حکومت مرکزی برسمیت شناخته نمی شود وکاربه کشمکش ودخالت خارجی وحتی جنگ داخلی منجرمی شود بدینجهت برای رهائی ملی فراهم بودن شرایط منطقه ای وبین المللی ضروری است


 
بن بست سیاست گذاری قومی در ایران چاپ

شاهد علوی

همه حق دارند آزادانه و به طور کامل زبان مادری خویش را در تمام عرصه های زندگی به کار ببرند؛ این شعار بنیادی است که به روز سوم اسفند برابر با بیست و یکم فوریه که از ده سال پیش توسط یونسکو روز جهان زبان مادری نام گرفته است معنا می دهد. معنایی که از جمله بخش قابل توجهی از اقلیتهای قومی در ایران در پی تحقق آن هستند.


 
مدنی حاقلاریمیزا چاتماغا نه ائتمه لییک ؟ چاپ

حسن راشدی

گونئی آذربایجان میللتی ایچیندن قایناقلانان بو حرکت ، یالنیز بیر حزبی و گروهی حرکت و چابا یوخ ، بلکه دونیا سویه سینده ، اوزللیکله ایران  سیاسی سینیرلاری ایچینده یاشایان بوتون میللت لر و قومیت لرین حاقلارینا سایغی دویاراق گونئی آذربایجان تورکلری و ایرانین مختلیف شهر و بؤلگه لرینده یاشایان باشقا تورکلرین مدنی فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی ، اقتصادی و باشقا ساحه لرده حاقلارینی قوروماق و هرجور آیری سئچگی لیک و آسیمیلاسیون سیاستینه قارشی حرکت اولدوغوندان ، میللت طرفیندن " میللی حرکت " آدلانمیشدیر .


 
مسئله فدرالیسم در ایران و مطالبات جنبش ملی آذربایجان چاپ

 مجید امیری

بنیاد تازه تشكیل شده زبان و فرهنگ آذربایجان ایران در "دیباچه ای بر یك ضرورت" چنین می نویسد." جهان كنونی، جهان نسبیت، تعدد، كثرت و دموكراسی است و حاكمیت یك زبان، یك فرهنگ و یك ادبیات بر سراسر ایران به معنای مطلق گرائی، استبداد و خودكامگی است. راه عبور از این خودكامگی به سوی دموكراسی واقعی را در گرو رسمیت یافتن زبان ها و فرهنگ های ایران می دانیم.."


 
نقش زبان رسمی در مرگ تدریجی زبان مادری چاپ